Pomerania Fleet - to 111 i pierwsza międzynarodowa flota zrzeszająca Rotarian - żeglarzy pochodzących z Polski i Niemiec w ramach International Yachting Fellowship of Rotarians. Czarter odbył się w październiku 2015 roku. Główna siedziba floty znajduje się w Szczecinie - stolicy Euroregionu Pomerania. Aktualnie w skład Floty wchodzi 42 miłośników żeglarstwa i liczba stale się powiększa. Wsród członków znajdują się także członkowie Rotaract - młodzieżówki Rotary. Tym samym jest to jedyna flota na świecie , która łączy dojrzałych Rotarian z ich młodszymi kolegami. W maju 2016 roku odbyły się Pierwsze Rotariańskie Regaty Pomerania Fleet o Puchar Prezydenta Euroregionu Pomerania. Zawodnicy rywalizowali ze sobą na czwartym pod względem wielkości w kraju jeziorze Dąbie. Najmłodszym projektem Pomerania Fleet jest Polsko- Niemiecki Młodzieżowy Obóz Motorowodny " Odra 2016", który odbył się w sierpniu 2016 roku. Projekt skierowany został  do młodych ludzi w wieku od 18 do 26 lat mieszkających po obu stronach Odry. Młodzież przez dziewięć dni miała możliwość zapoznawania się z tajnikami pływania po wodach śródlądowych. Zajęcia składały się z kilku etapów . Kursanci uczestniczyli w zajęciach praktycznych i teoretycznych. Doświadczenie zdobywali na łodziach motorowych Weekend 820 na wodach Odry i Warty. Przepłynęli ponad 300 kilometrów. Szkolenia prowadzili doświadczeni sternicy. Nad całością kursu czuwał wiceszef Międzynarodowej Szkoły Żeglarstwa ISSA Tomasz Lipski. Kurs zakończył się egzaminem na patent sternika. Nikt nie "oblał" a rodzina żeglarzy powiększyła się o sporą grupę. Obóz odbył się dzięki wsparciu Pomerania Fleet, klubów  Rotary z Polski i Niemiec , ISSA oraz organizacje Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Komandorem czarterowym IYFR Pomerania Fleet jest Jarosław Wistuba z Rotary Club Berlin-Brücke der Einheit. Od lipca 2017 roku flotę prowadził Leszek Zdawski z Rotary Club Szczecin. Kolejnym dowódcą floty został Gert-Heinz Hirschmann -RC Berlin Brücke der Einheit, po nim w 2021 roku Tomasz Lipski - RC Warszawa Chopin, a w 2023 roku przejmie Dieter Ambrosius z RC Berlin-Brandenburg Airport....

Flota Pomerania otwarta jest na żeglarskich seniorów. Nieocenione jest doświadczenie "wilków morskich", które mogą przekazać młodszym adeptom żeglarstwa. Projekty te będą kontynuowane, a w przygotowaniu są nowe, równie potrzebne, takie jak Prevent Plastic Pollution czy żeglarstwo jako sport także dla osób niepełnosprawnych. Cieszymy się na współpracę z Państwem.

Jarosław Wistuba - PR oficer Pomerania


FB: www.facebook.com/pomeraniafleet


Pobież prezentację Pomerania Fleet


Skład Mostka Pomerania Fleet na rok 2020/2021:

Komandor Floty / Flotten Commodore
Tomasz Lipski
Wicekomandor / Flotten Vice Commodore
Dieter Ambrosius / Environmental officer
Komandor Rufowy / Flotten Rear Commodore
Czesław Kołtan / Event officer
Sekretarz / Secretary
Rafał Kander
Skarbnik / Treasurer
Jerzy Dominiak
Past Fleet Commodore
Gert-Heinz Hirschmann
Założyciel Floty / Founder Fleet Commodore
Jarosław Wistuba / PR officer
Past Fleet Commodore
Leszek Zdawski
Kapitan Szwadronu Berlin / Kpt. Berlin
Heralt Schöne / Environmental officer
Kapitan Szwadronu Szczecin / Kpt. Szczecin
Krzysztof Dokowski
Officer Motorboot
Aleksander Szwarc
Officer Regatowy / Officer Regatta
Tomasz Brejdak

Wydawnictwa

Savoir vivre in der Natur

Ökologische Vorgehensweise schon bei kaufen und bunkern…

Offiziellen anfunken und mitteilen wo alte Netze schwimmen…

Wie einfach Abfall für Neutralisierung und Entsorgung vorbereiten…

Forschungs-Ergebnisse auswerten…