Area 1 Meeting / VOR  Alicante  2017 - już za nami!

Październik 2017r.

W październiku w Alicante spotkali się przedstawiciele flot rotariańskich z całego świata. Był tam także nasz kolega z Pomerania Fleet Czesław Kołtan ,który tak wspomina czas spędzony w Alicante.

„To było piękne i niezmiernie interesujące wydarzenie. Liczne grupy członków IYFR reprezentujące różne floty z całego świata uczestniczyły w ceremonii startu  oceanicznych regat VOR - Volvo Ocean Races 2017-2018.

Gospodarze zorganizowali to perfekcyjnie. Zadbali o to ,by przez cały pobyt nie zabrakło nam wrażeń i atrakcji. Zobaczyliśmy między innymi piękne miejsca w Alicante, wioskę regatową VOR oraz same regaty. Start regat podziwialiśmy z pokładu katamaranu na pełnym morzu wraz z całą flotyllą rożnych pływających jachtów, statków a nawet dwóch okrętów wojennych Marynarki Wojennej Hiszpanii z samym Królem Hiszpanii Felipe VI na pokładzie jednego z nich.

Gościnności dopełniała fantastyczna hiszpańska kuchnia, której próbowaliśmy w różnych miejscach Alicante oraz wspaniałe występy artystyczne. Nad wszystkim czuwali profesjonalni przewodnicy. Nie musieliśmy też martwić się o transport. Z miejsca na miejsce przemieszczaliśmy się zapewnionymi przez organizatorów autobusami.

Jedną z atrakcji pobytu w Alicante była wspaniała wyprawa morska na uroczą wyspę Tabarca, daleko za horyzontem, koło przylądka Santa Pola, gdzie dostaliśmy się katamaranem. To urokliwe miejsce nazajutrz po naszej wizycie mijały wszystkie regatowe jachty.

Pomerania Fleet oraz Flota Giżycko reprezentowane były przez 7 osób ze Szczecina oraz z Warszawy ( Piotr Pajdowski, Maciej Matwiejczuk, Tomasz Lipski, Czesław Kołtan-Pomerania Fleet oraz osoby towarzyszące).

Członkowie IYFR z różnych flot wspaniale się zintegrowali i zaprzyjaźnili. Tym samym idealnie wpisali się w ideę flot rotariańskich przypomnianą również na oficjalnym spotkaniu przez Boba, tj. Roberta Burnsa, IRC & Area 1 Commodore .

Podobało mi się jak po kilku dniach na spotkaniu Area 1,  Bob szczerze i oficjalnie przyznał się, że to była chyba jego najlepsza decyzja w życiu, gdy potwierdzał i akceptował spotkanie w Alicante 2017. To mówi samo za siebie.

Bob zachęca nas również do organizowania różnych eventów, wspólnego żeglowania, regat, uczestniczenia w miarę jak najliczniej w tych wydarzeniach i integracji członków Flot na różnych poziomach, zarówno oficjalnych jak i dowolnych przyjacielskich.

W spotkaniach uczestniczyli zarówno past International Commodore 2015-2017 Jesus "Jun" Avecilla z Manilli jak i nowo nominowany International Commodore Guillermo Arteta, Argentyńczyk z Buenos Aires, Flota Rio de la Plata.

Podczas pobytu w Alicante poznaliśmy wielu uczestników  z całej Europy. Poza Hiszpanami byli również rotarianie z Niemiec, Holandii, Anglii, Szwecji, Słowenii (Bratysława), Czech, z Bliskiego Wschodu, Izraela(Hajfa), Turcji (Istanbul) oraz kilka osób ze Stanów Zjednoczonych.

Były także osoby, których niestety nie zdołałem poznać w tak licznej, znacznie ponad 100 osobowej grupie uczestników.

Regaty oceaniczne VOR rozpoczęte w Alicante 22.10.2017 zakończą się 24 czerwca 2018 roku w Hadze, Holandia. 7 jachtów rozpoczęło rywalizację w 11 etapach poprzez Lizbonę, Cape Town, Melbourne, Hong Kong, Guangzhou, ponownie Hong Kong, Auckland, Itajai-Brazylia, Newport USA, Cardiff, Gotenburg. Średnia załóg to 10-12 żeglarzy. Po raz pierwszy w historii w skład każdej załogi jachtu wchodzą 2 lub 3 żeglarki.

Jachty reprezentują bandery kilku krajów tj. Hiszpanię, Chiny, Hong Kong, Danię, USA, ONZ oraz 2 jachty Holandię. Razem 76 żeglarzy regatowych, w tym 18 kobiet i 58 mężczyzn.

przepłyną wokół Hornu 45.000 mil morskich ( 83.000 km).

Następny Area 1 AGM meeting 2018 planowany jest w Portsmouth, UK.

Czesław Kołtan
Pomerania Fleet