Regaty Zeesboote'ów

2 września 2017

2 września 2017 roku​ na zalewie w Fuhlendorf w ​Niemczech (Makle​m​burgia) odbyły się regaty Zeesboote'ów. ​W zawodach rywalizowało ze sobą 40 załóg. W imprezie uczestniczyli także przedstawiciele Pomerana Fleet w osobach: kapitan Maciej Krzeptowski, Krzysztof Dokowski oraz Leszek Zdawski, którzy wybrali się do Fuhlendorf na zaproszenie Timma Stutza.

Nasza dzielna załoga pod dowództwem skippera Achima świetnie sobie poradziła. W klasie 26 zajęła zaszczytne drugie miejsce.

Już dziś Pomerania Fleet szykuje się na przyszłoroczne zawody. Szczegóły w 2018.​

Zeesbooty to charakterystyczne rybackie łodzie żaglowe. Najstarsze mają ponad 100 lat. Ostatnie zeesbooty można dzisiaj odnaleźć między Zalewem Szczecińskim a Zatoką Wismarską. Są świadkami dawnych czasów, epoki rybackich żaglówek. Wszędzie tam, gdzie pojawiały się na horyzoncie ich brązowe żagle, wzbudzały sensację, przenosząc swoich obserwatorów w przeszłość. NAjczęściej miały około 10 m, ale najdłuższe z nich ze swoimi ponad dwudziestoma metrami długości i siedmioma metrami szerokości, były największymi łodziami rybackimi na południowym wybrzeżu Bałtyku. Od 1965 r. na zatokach Meklemburgii-Pomorza Przedniego organizowane są regaty zeesbootów. W Rejestrze Statków widnieje ponad sto takich łodzi. Obecnie wraca do łask łowienie siecią zwaną cezą. Pozwala to żywić nadzieję, że tradycje pomorskich rybaków nie znikną w odmętach zapomnienia.